Dandomain og Swedbank samarbejder med IEX omkring optimal indløser håndtering

Dandomain sætter fokus på besparelser på kortgebyrer

Vi befinder os på Ehandelsdagen i Skive i foråret 2025, hvor både IEX og Dandomain fra team.blue er på stand.

Mikkel Møller Hansen fra Dandomain går på scenen og holder et spændende foredrag om, at man som shop ejer kan spare mange penge på sin indløseraftale – altså dem der udbetaler kortbetalinger. Dandomain har sat sig for at tilbyde langt bedre priser til kunderne og kan hjælpe med at spare op til 40% på dine kortgebyrer, afhængig af hvilken indløser man kører med. Der er mange penge at spare og hver en krone gælder i forretningsdriften direkte ned på bundlinjen.

Dandomain har derfor indgået et strategisk samarbejde med Swedbank om at tilbyde fordelagtig indløsning i samarbejde med en af Skandinaviens største indløsere.

Automatisk afstemning med IEX som bindeled

Ét er at spare penge på sin indløser. Noget andet er at spare tid på automatisering af bogføringen og afstemning af udbetalinger + kortgebyrer fra din indløser med dit salg fra shoppen. Derfor har IEX i samarbejde med Dandomain og Swedbank udviklet den sidste brik, der får puslespillet til at gå op:

“Vi ønskede en integrationspartner til at binde det hele sammen. Det er en stor hovedpine/arbejdsbyrde for vores kunder, at skulle lave manuel afstemning. IEX har løftet opgaven til fulde, så vi med stor sandsynlighed kan udbyde den bedste indløsningshåndtering på markedet.”

Mikkel Møller Hansen
Senior Partner Manager, team.blue

dandomain partofteamblue RGB

IEX og Swedbank har haft tæt sparring undervejs i processen om at få enderne til at mødes. Det er vigtigt at det er så nemt for kunderne som muligt at komme på løsningen. Swedbank har muliggjort at kunden blot godkender en databehandleraftale, så vil data blive overført til en central fil-administration, hvor IEX let og elegant kan hente de forskellige udbetalinger på kundeniveau. Det har lettet processen og leveringstiden væsentligt:

“Vi har sørget for at give IEX et administrativt setup, som svarer til det vi har i drift med andre af vores brugere med flere afdelinger. Det fungerer så enkelt, at så snart kunden har godkendt databehandleraftalen, kan Swedbank udlæse data direkte til IEX for behandling. Det er smart at vi på den måde hurtigere kan levere udbetalingsdata og skabe værdi i samarbejdet.”

Nicolai Christiansen
Partner Sales Manager Denmark, Swedbank Pay

swedbank logo

Kundeoplevelse: Fra besvær til fuld automatisering

IEX har foretaget beta-test med et par testkunder. Den fælles kunde Godesko.dk bruger regnskabet Dinero og oplever stor succes med løsningen:

“Før var det utrolig besværligt at hente og afstemme mine udbetalinger og kortgebyrer fra Swedbank. Jeg har ventet på at det kunne automatiseres. Nu fungerer det helt automatisk, og det er jeg bare super glad for.”

Malene Lund
godesko.dk

godesko logo

Et stærkt samarbejde der skaber værdi

Hos IEX er vi stolte af at have et stærkt samarbejde mellem vores system partnere. Vi kalder det for en taburet, hvor de 3 ben er afhængige af hinanden for ikke at falde sammen.

IEX, Dandomain & Swedbank glæder sig til at levere fordelagtig indløsning og automatiseret bogholderi i en samlet integreret løsning.

Få smartere indløsning.

Slip for manuel afstemning. Se hvordan samarbejdet med Swedbank giver dig en enklere hverdag.